Tenis Müsabakalarında Kullanılmakta Olan Ekipmanlar Nelerdir

Spor

Tenis, kendine özel ekipmanlar bulunduran bir spor dalıdır. Tenis maçlarında ve oyunlarında oyuncular tarafından kullanılması gereken kişisel ve maça dair olan ekipmanlar bulundurulması gerekmektedir. Teniste kullanılan ekipmanlardan 2 adet başlıca ekipman vardır. Tenis raketi ve tenis topu, bir tenis maçı ya da oyunu için olmazsa olmaz bir ekipmandır. Tenis topları genellikle neon sarı renkte olur. Sarı renkten farklı olarak yeşil, pembe gibi tenis topları da kullanımdadır fakat tenis camiası tarafından en çok sarı renk tercih edilmektedir. Tenis raketi ise kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilen bir ekipmandır. Tenisi oynayacak olan kişinin yo, kilo, tenis seviyesine göre kullanacağı rakette farklılık gösterir. Diğer ekipmanlar ise daha çok oyuncular ile ilgili olan ekipmanlardır. Tenis çantası, tenis ayakkabısı, tenis kıyafetleri gibi ekipmanlar da bulunmaktadır.

Teniste Oyuncuların Yapacak Oldukları Raket Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Raket, tenis ekipmanlarından bir tanesidir. Raketler genellikle tenisi oynayacak olan oyuncuların istatistiklerine göre de değişkenlik gösterir. Tenis raketlerinin ağırlıkları, boyları da eş orantılı olarak tenis oyuncularına bağlıdır. Bir tenis oyuncusunun kilosu, boyu, tenis oyunundaki seviyesine göre raketini de tercih etmesi gerekir. Aynı zamanda denge ve dengede durabilme faktörleri, raketin kafa büyüklüğü, raketin grip ölçüsü ve kordaj sıklığı da oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadırlar. Bir tenis oyuncusu raketini tercih etmeden önce derin ve belirli bir araştırma yapması gerekir. Aynı zamanda raketi almadan önce tenis kulübüne veya kursuna dahil olan bir birey ise hocalarına ve teniste belirli bir seviyeye gelmiş olan arkadaşlarına da danışılıp, fikir alınması gerekir. Aynı zamanda mümkün ise raket satın alınmadan önce demosunun da denenmesi bir seçenektir.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu kısaltması ile beraber TTF, Türkiye’de her il ve ilçede oynanan tenis maçlarını, yapılan tenis turnuvalarını yönetim en yüksek merci durumundadır. 1953 yılında kurulmuş ve bağımsız olan bir federasyondur. Türkiye Tenis Federasyonu’nda 240 adet federe kulüp ve 60 binin üzerinde de lisanslı tenis oyuncusu bulunmaktadır. Türkiye Tenis Federasyonu’nun 2015 senesinden beri başkanı ise Cengiz Durmuş’tur. Başkanlık yapan Cengiz Durmuş aynı zamanda da çok iyi bir tenis oyuncusudur.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir