Tenis Giysileri Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Spor

Tüm spor dalları için o alana ait spor malzemeleri olmazsa olmaz niteliktedir. Söz konusu sporun en iyi şekilde gerçekleştirilmesi oyuncunun sağlığının ve fiziksel faaliyetlerinin desteklenmesi noktasında söz konusu materyallerin etkisi yadsınamayacak derecede önemlidir. Bilhassa belli başlı spor dalları için bahsi geçen önemin daha da fazla olduğunu ifade edebiliriz. Bu noktada verilebilecek en önemli örneklerden bir tanesi de tenistir. Tenis içinde bulunduğu mevcut şartlardan fazlasıyla etkilenen bir spor dalıdır. Dolayısıyla bahsi geçen alandaki bütün detaylar ayrı ayrı önem taşır. Bunlardan bir tanesi tenis giysisi olarak örnek verilebilir. Tenis giysisi seçimi yaparken dikkat edilecek hususlar bu alanda daha doğru bir seçimin yapılabilmesi noktasında oldukça etkili olacaktır.

Tenis giysisi seçimi diğer tüm tenis envanterinin içerisinde olan malzemeler gibi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu açıdan tenis kıyafeti ile ilgili tarihsel süreçten kısaca bahsetmek günümüz teknolojisini ve ihtiyaçlarını anlama babında fayda sağlayacaktır. Tenis maçlarının popülerleştiği ilk yıllarda uzun kıyafetler giyilerek oynandığı görülmektedir. Söz konusu maçlarda hem erkekler ve hem de kadınlar uzun giysilerle oyun oynamaktadır. Bunun prosedürel bir durum olduğu söz konusu seçimin bir tercih olmadığı anlaşılmaktadır. Zira 19. yüzyıl itibariyle kıyafetlerdeki farklılaşmanın genel bir farklılaşma olması bu durumun tenis oyuncularını ne kadar zorladığını açıkça göstermektedir. 1800’lü yılların son çeyreğinde tenis giyimi alanında tam bir devrim yaşanmıştır.

Tenis giysisi seçimi için bilinmesi gereken başlıca özellik oyuncunun fiziksel anlamda konforunu sağlamaya yöneliktir. Burada tenisin yüksek efor sarf ettiren bir spor dalı olduğunu unutmamak gerekir. Bu açıdan tenis oyuncularının maç esnasında hareketini kısıtlamayacak rahatlıkta kıyafetler seçilmelidir. Özellikle alt giysileri kıyafet seçimlerinde önemi daha fazladır. Bu açıdan erkeklerde şort kadın oyuncularda etek de alternatif sayılır. Bunların dışında tek parça giysilerin seçildiği de görülmektedir. Diğer yandan nefes alabilen ve teri göstermeyen tenis kıyafetleri tercih edilmektedir. Özellikle açık kortlarda yapılan tenis maçlarındaki güneşlenme süresinin fazla olması mevcut kıyafetlerin daha açık renklerde tercih edilmesinin daha mantıklı kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir