Spor Ve Beslenme Hakkında Bilgi

Spor

Spor ve Beslenme Hakkında Bilgi

Canlıların hayatlarını sürdürebilmesi büyüme ve gelişmesi adına sağlıklarını koruyabilmek için yanı sıra yeniden kazanabilmesi gerekli hareket ve işleri yapabilmesi için besinlerin yeterli ve dengeli olarak kullanılmasına beslenme ismi verilmektedir. Yeterli beslenme genellikle vücudun yaşam ve çalışmasının sürdürülebilmesi için gerekli enerjinin sağlanmasıdır. Vücut için gerekli enerjinin yanı sıra tüm besin ögelerinin gereksinim kadar alınmasıdır. Sağlığın ve vücut fonksiyonlarının korunması ya da diğer bir ismiyle yaşamın ve büyümenin sürdürülmesi için tüketilen bir madde olmaktadır. Besinlerin 3 temel esin maddesi olan yağlar, karbonhidrat ve proteinler yanı sıra mineral maddeler iz elementleri olmaktadır. Uzun süreli açlıklardan kaçınmak ve azar azar sık beslenme alışkanlığı kazanmak gerekmektedir. Detaylı bilgilere Burak Kulaksız ile https://www.instagram.com/mizgat/ adresi üzerinden sahip olmak mümkündür.

Sporcu Beslenmesinin Önemi

Sağlıklı bir yaşam için beslenmenin ve sporun önemi önceden bu zamana bilinmektedir. Ancak beslenme tek başına sağlıklı yaşam için gerekli olmamaktadır. Egzersizde yapılarak her zaman vücut dengesi korunmalıdır. Bununla beraber beslenme ile güçlülük arasındaki ilişkinin önemi eski yunanlılar devrinde olduğu gibi sporun ilk örgütlenmesi çağlarında da bilim adamlarınca belirtilmiş ve konu üzerinde önemle durulmuştur. Beslenme kavramı spor olgusu içerisinde bazısına göre sihirli bir değnek bazısına göre ise zorunlu bir Burak Kulaksız eğitim sürecini ifade etmektedir. Organizmanın günlük 50 çeşidinin üzerinde besin ögesine gereksinimi bulunduğu düşünülürse besin ögelerinin belirli bir süre yetersiz tüketimi ya da birkaçının tüketilmemesi halinde sağlık ve performansın olumsuz yönde etkileyeceği düşünülmektedir. O nedenle mutlaka sağlıklı yaşam için besin tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

İyi Beslenmenin Spora Yararı

Beslenme uzmanları her koşulda iyi beslenen bir sporcunun iyi beslenmeyen yada besinlerine hiç dikkat etmeyen bir sporcuya göre elde ettiği bir takım avantajlar olduğunu düşünmektedir. Sporcunun antrenman etkinliği en fazla düzeydedir. İyi bir beslenmeyle sporcu antrenörünün verdiği antrenmana kolay uyum sağlamakta olup her türlü antrenmanı yapacak güce kavuşmakta ve performansını arttırmaktadır. Üst düzey mental konsantrasyon ve dikkate sahip olmaktadır. Her spor dalında dikkat ve oyuna konsantrasyon önem taşımaktadır. Bunun içinde temel etkenlerden bir tanesi de yeterli ve dengeli beslenmedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir