Sahte ‘Google Home for PC’ alarmı! Hemen kaldırın

Sahte ‘Google Home for PC’ alarmı! Hemen kaldırın

Teknoloji

Halihazırda Android ve iOS için bir “Google Home” uygulaması bulunuyor. Bu uygulamayla birlikte evde bulunan akıllı cihazların yönetimi sağlanıyor. Ancak, Chrome için aynı uygulamanın geliştirilmemesi sahtekarların işine yaradı. Mobil cihazlar için geliştirilen uygulamanın logosunu birebir alan dolandırıcılar, PhotoShop ile hazırlanan görselleri ve ekran görüntülerini uygulamaya gömdü.

SahteGoogle Home for PCuygulaması yüklendiğinde kullanıcıların karşısına bir bağlantı çıktı. Bu bağlantıya da tıklandığında “AllNigeriaNewspaper” isimli baştan savma hazırlanmış bir internet sitesi kendisini gösterdi. Bu da uygulamanın bir Google uygulaması kamuflajına girdiği ve belirlenen siteye ziyaretçi kazandırma amacına sahip olduğunu gösterdi.

Söz konusu durumun açığa çıkmasından sonra eklenti, Google Chrome Mağazası’ndan kaldırıldı. Ancak sahte bir uygulamanın mağazaya yüklenebilmesi ve 10 binden fazla kişinin indirmesi dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca Google’ın kendi hizmetini bilgisayarda kullanılabilir yapmamasının da hangi durumlara sebep olabileceği görülmüş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir