Pasaport Randevu Nasıl Alınır? 2022 (Rehber)- Gerekli Evraklar

5 Tem

Pasaport randevusu nasıl alınır? Pasaport randevusu bunu almak zorunlu mu? Pasaport randevusu Nereden Alınır? Pasaport randevusu Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurtdışına çıkmak için ihtiyaç duyduğu resmi bir belgedir. Yurt dışında geçerli bir kimlik olarak da ifade edilebilir. Pasaport olmadan yurtdışına seyahat etmek mümkün değildir. Bu nedenle yurtdışına gidecek olanların pasaport edinmeleri gerekmektedir.
Pasaport randevusu 2022

Pasaport Nereden Alınır?

Pasaport randevusu nasıl elde edileceği sorusundan önce Pasaport nereden alınır Bahsetmek daha doğru olur. Eskiden pasaportlar Emniyet Müdürlükleri içindeki bir birimden alınıyordu. Ancak son düzenlemeyle pasaport verme yetkisi Nüfus Müdürlüklerine verildi. Bilindiği üzere pasaportların farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan özel, resmi ve hizmet pasaportları sadece İl Nüfus Müdürlüklerinden alınabilmektedir. Sıradan pasaportlar İlçe Nüfus Müdürlüklerinden de alınabilir. Bu nedenle pasaportlar için Nüfus Müdürlüklerinden randevu alınması gerekmektedir. Randevu alınmadan işlem yapılmadığını belirtmek gerekir.
GÖZDEN GEÇİRMEK: Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

2022 Yılında Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Pasaport randevusu için iki farklı seçenek bulunmaktadır. İşlevleri aynıdır ve sonuçlar açısından aralarında bir fark yoktur. Bu nedenle, sizin için uygun olan seçeneği kullanarak randevu alabilirsiniz.
Pasaport randevusu Randevu almak için ilk seçenek online randevu almaktır. https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine girdikten sonra PASAPORT RANDEVUSU ALIN Butona tıklayarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Açılan sayfada kimliğinizi ve güncel iletişim bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonra tarih, saat ve yer belirterek randevunuzu alabilirsiniz.
Pasaport randevusu Bir diğer seçenek ise ALO 199 hattıdır. Telefonunuzdan 199’u arayarak gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Telefondaki görevli gerekli yönlendirmeleri yapacak ve sisteme gerekli bilgileri girecektir. Böylece istediğiniz tarih ve saatte randevu alma imkanına sahip olacaksınız. Telefonla yapılacak işlemde sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu nedenle özellikle kimliğiniz olmak üzere ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilerin hazır olması önemlidir. Böylece işlemler kısa sürede sorunsuz bir şekilde tamamlanır.
GÖZDEN GEÇİRMEK: Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Pasaport Randevusu İçin Hangi Yöntem Daha Kolaydır?

Pasaport almak Randevu almanın iki farklı yolu vardır. Her ikisinin de sonuçları aynıdır. Ancak genel durumunuza bağlı olarak yöntemlerden biri daha kolay olabilir. İnternet ve bilgisayar kullanma konusunda deneyiminiz varsa, internet üzerinden randevu almak daha kolay olacaktır. Tam kontrole sahip olursunuz ve seçenekleri görüp dakikalar içinde randevunuzu alabilirsiniz. İnternet ve bilgisayar kullanma konusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, ALO 199’u arayıp işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Bu yöntem, karşıdaki kişiyle doğrudan konuşmanıza olanak sağladığı için bilgisayar bilgisine gerek yoktur.

Pasaport Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Pasaport randevusu Randevunuzu aldıktan sonra farklı sebeplerden dolayı gidemeyeceğinizi fark ederseniz iptal seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak randevuyu iptal etmek için randevudan 1 saat önce işlemin tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde iptaliniz geçerli olmayacaktır. Ayrıca bir ayda sadece 3 kez iptal etme hakkınız olduğunu unutmayın. Randevunuzu iptal etmek için https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine gitmeniz gerekmektedir. Buraya giriş yaptığınızda sistemde randevunuzu göreceksiniz. Randevunuzun yanında bulunan İptal veya benzeri yazan butona tıklayarak iptal edebilirsiniz.
Ortak bankalarımızdan kredi fırsatı yakalamak veya özel hediyelerimizden yararlanmak istiyorsanız, içeriklerimize gerçek e-posta adresinizle yorum yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanır.