Mobil İmzalama Nasıl Kullanılır

Teknoloji

Mobil İmzalama Nasıl Kullanılır

Mobil imzalama kişilerin dijital ortamda parmak izleriyle sağladıkları imzadır. Mobil imzaya sahip kişiler, belgeleri her yerden imzalayabilir. Mobil imza, cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak yapılan güvenli ıslak imzadır (5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili mevzuata göre). Farklı bir formatta elektronik imza kullanarak işlem yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Mobil imza telekomünikasyon şirketlerinden alınabilir. E-Devlet Kapısı’nda mobil imza kullanımı için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak GSM operatörlerinden ücret alınmaktadır. Ücretler hakkında bilgi kurumların web sitelerinde bulunabilir.

Mobil imzalama, GSM operatörleri tarafından sunulan bir hizmettir. Üç aşamadan oluşur:

  • Ön kayıt
  • Talep
  • Aktivasyon.

Bu hizmeti veren Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone’a başvurarak detaylı bilgi alabilir ve başvurarak mobil imza alabilirsiniz. Mobil imza e Devlet, belediye, sosyal güvenlik uygulamaları, elektronik ticaret, internet bankacılığı, finans ile ilgili bireysel ve kurumsal işlemlerde kullanılabilir.

Mobil İmzalama Nasıl Alınır

Mobil imzalama, elektronik ortamda yapılan işlemlere de hukuki geçerlilik kazandırmaktadır. Mobil elektronik imza, bir mobil cihaz kullanılarak kullanılabilir ve oluşturulan elektronik imza olarak tanımlanabilir. Mobil imza ile e-imza arasındaki tek fark, mobil cihaza takılan SIM kartın e-imza oluşturma aracı olarak kullanılmasıdır. E-imza mevzuatı mobil e-imzayı da kapsadığından, mobil e-imza, elektronik ortamda güvenli e-imza ile hukuki geçerlilik de sağlamaktadır.

Mobil imza kullanmak için şu adımlar izlenebilir:

  • Oturum açma menüsünde “Mobil İmza ile Oturum Aç” seçeneğini seçin.
  • Bir sonraki ekranda TC kimlik numaranızı ve mobil imza aboneliğinizin olduğu GSM numaranızı giriniz ve “Gönder” butonuna tıklayınız.
  • Sözleşmeli imza metninin özeti bilgisayar ekranında açılırken, telefonunuza imza metninin bir özeti de gelir. Ekrandaki imza metni özeti ile cep telefonunuza gönderilen metin aynı olmalıdır. Böylece sözleşmeyi okuyabilir ve cep telefonunuzla imzalayabilirsiniz.
  • Cep telefonu imzanız ile giriş yapmaktan vazgeçerseniz ekrandaki ekran butonundan “İptal” butonuna basarak ana sayfaya dönebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve hizmet için https://www.izonay.com/demo-talebi sitesini ziyaret edebilir, demo sürümünü test ederek siz de kolaylıkla belge ve mobil imza hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir