Markuteri Parke İle Doğallığı Yaşayın!

Genel Kültür

 Öncelikle bu parke çeşidi farklı renklerdeki ağaçların renkleri korunarak o ahşap parkelerin kesilmesi ile yapılır. Ağaçların renklerinde herhangi bir değişiklik yapılmaması nedeniyle oymacılık sanatıyla benzerlik göstermektedir. Değişik ağaçların renkleri göz önüne getirildiğinde göz zevkinize hitap edecek olması kaçınılmazdır.

 Kullanım Alanları Hakkında

 Markuteri parke uygulandığı alana oldukça güzel bir zenginlik katmaktadır. Bu yüzden mimarlar ve iç mimarlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Kral daireleri, büyük oteller, kamu binaları, özel olarak tasarlanan yerler gibi yerlerde kullanılmaktadır. Aslında özel ve lüks alanına giren neredeyse her tasarımda kullanılmaktadır. Markuteri parke daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Aynı zamanda uygulandığı mekana derinlik ve boyut kazandırdığını da söylememiz gerekmektedir.

 Hammaddesi Ve Tarihi Hakkında

 Hammadde genel olarak; meşe, ceviz, dişbudak, akçaağaç, maun ağaçlarından elde edilmektedir. Markuteri parke ağaçtan yapılsa da dekoratif bir görünüm vermek için yanına zevkinize göre değişik maddeler eklemeniz mümkün olacaktır. Tarihinden bahsedecek olursak ise eski Mısır’a kadar uzanan uzun bir tarihi bulunmaktadır. 17. yy da ise Fransa da yaygınlaştığı bilinmektedir. Özellikle Paris’te daha yaygın bir kullanım alanı vardır.

 Uygulaması Hakkında

 Öncelikle dökülecek olan şapın yoğunluğunun tok olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda 3 ile 6 santimetre aralığında bir uygulama yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yeni dökülmüş şapın kuruma süresi 7 veya 8 haftayı bulabilmektedir. Bu hafta aralığında şap kontrol edilmeli ve üzerinde oluşabilecek çatlaklar kontrol edilerek düzeltilmelidir. Bu parke uygulaması eğer taş, mermer gibi zeminlerin üzerine uygulanacak ise eminin asit ile mutlaka temizlenmiş olması gerekmektedir. Daha sonra ise çift bileşenli bir astar sürülmeli ve mutlaka sertleşmesi beklenmelidir. Döşeme işlemi bu adımlardan sonra yapılmalıdır.

 Bu parke uygulaması eğer eski parke üzerine yapılacak ise; İlk olarak eski parkeler güzelce zımparalanmalıdır. Zımparalandıktan sonra cilasının yok edilip edilmediği kontrol edilmeli ve cilası yok edilene kadar zımparalanmalıdır. Döşeme işlemi bu aşamalardan sonra yapılmalıdır. Eğer zeminde yerden ısıtma var ise atılan şapın mutlaka tamamen kuruması beklenmelidir. Bunun üzerine 2 ile 3 gün aralığında ısıtıcının 30 – 35 derecede bulundurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir