Kaymakam Maaşları Ne Kadar 2022 Güncel Liste!

4 Tem

Kaymakam MaaşlarıGelecekte bu mesleği hedef olarak belirleyenlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Kaymakamlar, memur olmalarına rağmen aldıkları yüksek maaşlarla dikkat çekmektedir. Bu yüzden, Valinin maaşı ne kadar?? Kaymakam maaşı ne kadar? Kaymakam maaşlarını etkileyen faktörler nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve kaymakam maaşları hakkında diğer detayları sizin için derledik.
Kaymakam Maaşları 2022

Kaymakam Maaşları Ne Kadar?

Vali maaşı, 18.900 TL’dir. Bu pozisyondaki kişinin özelliklerine göre belirtilen rakam biraz artabilir. Diğer memurlarda olduğu gibi maaşları etkileyen farklı faktörler vardır. Bu nedenle kaymakam maaşının değişebileceği unutulmamalıdır. Kaymakam maaşı için en önemli faktör hizmet yılıdır. Bilindiği üzere memurların dereceleri ve kıdemleri hizmet yıllarıyla birlikte artmaktadır. Derece arttıkça alınan maaşlar da önemli ölçüde artmaktadır. Bir diğer önemli faktör ise medeni durumdur. Evli ve çocuk sahibi olan kaymakamlara eş ve çocuk desteği adı altında ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme ile maaşlar biraz artmaktadır. Belirtilen ve benzeri faktörlerden dolayı maaşlar değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bunlara rağmen Vali Maaşı 2022 Ortalamanın 19.000 TL civarında olduğu söylenebilir.

Kaymakam Maaşı Ne Kadardır?

Vali maaşı, Ortalama olarak 18.900 TL civarındadır. Ancak bu rakam farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla aynı ilin farklı ilçelerinde görev yapan kaymakamların maaşları bile farklı olabilir. Kaymakam maaşları memurlara yapılan zam oranında artar. Memurların alacağı zam miktarı 2 yılda bir yapılan toplu sözleşmede belirlenir. Öte yandan belirlenen zam oranı enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkı da memurlara ödenir. Dolayısıyla enflasyon bu noktada önemli bir etken olarak öne çıkar. Bilindiği üzere enflasyon son yıllarda yüksek seviyelere ulaşmıştır. Bu da kaymakam maaşına uygulanacak zammın doğrudan enflasyona göre belirlenmesi anlamına gelmektedir. Ocak ayının başında Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte son 6 aylık enflasyonun %25 olduğu görülmüştür. Buna yapılan eklemelerle memurlara uygulanacak zam miktarı %30,5 olarak belirlenmiştir. Bu artışın ardından kaymakam maaşları 19.000 TL’ye ulaşmıştır. Ocak 2021’de Vali maaşı Ortalama 13.650 TL idi. Temmuz 2021’de maaşlar 14.800 TL idi. Son Ocak 2022 zammı sonrası 19.000 TL’ye ulaştı. Dolayısıyla kaymakam maaşlarının son 1 yılda ortalama 5.500 TL arttığı söylenebilir.

İlginizi Çekebilir: 2022 Yılı Astsubay Maaşları Ne Kadar?

İlçe Valisi Maaşları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Devlet memurluğunda maaşlarla ilgili en önemli hususlardan biri de hizmet yılıdır. Hizmet yılı arttıkça alınan maaş da artar. Kaymakamlık için de benzer bir durum söz konusudur. Bir ara kaymakam olabilmek için en az 5 yıl kamu sektöründe görev yapmış olma şartı vardı. Bu şartın kaldırılmasıyla birlikte kamuda hiç görev yapmamış biri de kaymakam olabilecek. Ya da kamuda yıllarca görev yapmış biri de bu görevi üstlenebilecek. Yukarıda belirtilen durumdan dolayı aynı anda göreve başlayan kaymakamların maaşları da farklılık gösterebilmektedir. Bir diğer önemli husus ise medeni durum ve çocuk sayısıdır. Memurlara kanunun ilgili hükümlerine göre evlilik ve çocuk nafakası adı altında ödeme yapılmaktadır. Evlilik nafakası alabilmek için kaymakamların evli olması ve eşlerinin çalışmıyor olması gerekmektedir. Çocuk nafakası için böyle bir şart aranmamaktadır. Burada belirtilen hususlar kaymakam maaşlarının farklılık gösterebileceğinin en önemli belirtileridir. Alınan maaşlar bu ve benzeri etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam Maaşları Sonrasında bu mesleğe nasıl girilir konusuna değinmek faydalı olacaktır. Sonuçta kaymakamlık özel bir memurluktur ve bu statüyü alabilmek için sürecin nasıl işlediğini bilmeniz gerekir. Peki kaymakam nasıl olunur? Kaymakam olabilmek için öncelikle gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Diğer memurluklarda olduğu gibi burada da benzer şartlar aranmaktadır. Şartlar sağlanıyorsa alım yapılması için başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.
Kaymakam olmak Öncelikle yazılı sınavın geçilmesi gerekmektedir. Kaymakam adaylarına özel olarak hazırlanan bu sınavda adayların en az 70 puan alması gerekmektedir. Daha düşük puanlar doğrudan elenmenize neden olacaktır. Böylece bir sonraki aşamalara katılma şansı kaybedilecektir. Yazılı sınavdan sonra adayların sözlü sınavdan da geçmesi gerekmektedir. Sözlü ve yazılı sınavları başarıyla tamamlayan adaylar kaymakam olma şansına sahip olmaktadır. Ancak bu aşamadan önce güvenlik soruşturması ve arşiv tarama sonuçlarının olumlu gelmesi önemlidir. Stajın da başarıyla tamamlanması önemlidir.

Kaymakam Olma Şartları

Kaymakamlık devletin en üst rütbelerinden biridir ve bu nedenle ilgili göreve gelecek kişinin devlete uygun biri olması gerekmektedir. Belirtilen hususlardan dolayı kaymakamlık için özel şartlar aranmaktadır. Aranan ilk şart adayların lisans derecesine sahip olmasıdır. Ancak belirtilen programlardan mezun olan adayların başvuruları kabul edilmekte olup, herhangi bir lisans programından mezun olan adayların başvuruları kabul edilmemektedir. Siyaset bilimi, ekonomi, işletme, hukuk veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olanlar başvuruda bulunabilir. Ayrıca bu alanlarda lisans derecesi almamış ancak yüksek lisans derecesine sahip olan adayların başvuruları da kabul edilmektedir. Diğer Kaymakam olma şartları Genel şekli şu şekildedir: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak Kamu görevi yapmaya engel bir durumu bulunmamak 35 yaşını doldurmamış olmak Yazılı sınavdan en az 70 puan almak Sözlü sınavda başarılı olmak Staj sürecini başarıyla tamamlamış olmak Yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak Yüz kızartıcı bir suçtan dolayı soruşturma altında olmamak Adli sicilinin temiz olması Kamu görevinden çıkarılmamış olmak Milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılarla irtibatı veya ilişkisi olmamak Burada ve benzeri şartları taşıyan adaylar kaymakamlık için başvuruda bulunabilirler. Ancak ilgili şartları taşımıyorsanız başvuruda bulunsanız bile derhal reddedilecektir. Unutmayın ki başlangıçta şartları taşımadığınız fark edilmese bile güvenlik soruşturması ve arşiv taraması sırasında her şey detaylıca incelenmektedir. Dolayısıyla bu aşamada şartları taşımadığınız fark edilecek ve doğrudan elenecektir.

Kaymakamın Görevleri

Kaymakam MaaşlarıTürkiye ortalamasının çok üzerindedir. Bu durum kaymakamlığın büyük ilgi görmesine neden olur. Ancak sorumlulukları ve maaşı oldukça yüksektir. Bu nedenle bu meslekte yapılan bir hata çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Ağır görev ve sorumluluklar üstlenmek sizi baskı altına almıyorsa bu mesleğe uygun olduğunuzu söyleyebiliriz. Kaymakamların görev ve sorumlulukları genel olarak şunlardır: Atandığı mülki idare amiridir. Çalıştığı ilçedeki devlet kurumlarının koordineli bir şekilde çalışmasını sağlar. Devlet kurumlarını denetler ve işleyişin mevzuata uygun olarak yürütülüp yürütülmediğini kontrol eder. Devlet görevlilerinin başarılarını ödüllendirirken hataları ve sorumsuzlukları hakkında idari soruşturmalar açılmasını sağlar. İlçede kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlar. Valinin verdiği emirleri yerine getirir. Halkın şikâyetlerini dinler ve gerekli çözümleri üretir. Ulusal bayramlarda tebrikleri kabul eder. Törenlere başkanlık eder. Resmi ziyaretler yapar. Görev yerlerine ilişkin mevzuata uygun tedbirleri alır.

Kaymakam nasıl olunur Yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.
Ortak bankalarımızdan kredi fırsatı yakalamak veya özel hediyelerimizden yararlanmak istiyorsanız, içeriklerimize gerçek e-posta adresinizle yorum yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanır.