İç Mekan Tasarımında Yenilikçi Bir Yaklaşım: Baffle Tavan

Ekonomi

Yaşam alanlarımızda tasarım gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Ev veya ofislerin ilgi çekici ve eşsiz bir yer olması için iç mekân tasarımı oldukça önemlidir. İç mekân tasarımlarında zemin, mobilyalar, duvarlar gibi önemli ve unutulmaması gereken alanlar tavanlardır. Tavan tasarımları geçmişte çok fazla önemsenmezken tavan tasarımlarına günümüzde oldukça rağbet vardır.

 Tavan tasarımlarına birçok mekânda önem verilmektedir. Bu bağlamda uygulanmakta olan birçok tavan modeli mevcuttur. Bunlardan biri de ortama estetik bir hava katan “baffle tavan” modelidir.

 Baffle Tavan Nedir?

 Standart ve düz tavan anlayışının önüne geçen baffle asma tavan, tavan üzerine farklı ölçülerde dikey olarak yerleştirilen panellerdir. Baffle tavan tercihe göre metal, ahşap ve ahşap görünümlü metal gibi birçok seçeneği mevcuttur.

 Baffle tavanlar aydınlatma elemanları ile birlikte uygulandığında farklı ve harika tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

 Baffle Tavan Avantajları Nelerdir?

 Baffle tavan modelinin estetik işlevi yanında farklı birçok işlevi daha vardır.

 Estetik açıdan, isteğe göre farklı renk ve malzemelerden üretilebilmektedir. Paneller tek yönlü veya farklı açılarda yerleştirilerek değişik tasarımlar elde edilebilmektedir. Paneller, girdili çıktılı veya dalga oluşturacak şekilde kavisli tasarımlar da oldukça moderndir. Alçıpan gibi malzemeler ile entegre edilerek harika görünümler yaratılabilmektedir. Bu sayede iç mimari de oldukça tercih edilen tasarım ögesidir.

 Ses yankılanmasını büyük oranda azaltmaktadır.

 Eğer tavanın herhangi bir yerinde bozulma olursa diğer kısımlara dokunulmadan onarım yapılabilmektedir.

 Bu tarz tavan modellerinde tavan arkasındaki tesisata da rahatlıkla ulaşılabilir ve onarımı yapılabilmektedir.

 Mekânları kasvetli havadan kurtararak aydınlık ve ferah bir hava yaratmaktadır.

 Baffle tavan montajı oldukça pratik ve hızlıdır.

 Baffle Tavanda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 Uygulama yapılmadan önce tercih edilecek malzemenin kaliteli olması gerekmektedir. Uygulama yapılacak tavanın ölçüleri iyi bilinmelidir. Montaj öncesinden tavanda herhangi bir dalgalanma veya eşitsizlik varsa düzeltilmelidir. Bu tarz asma tavanla düz tavana uygulanmaktadır. Düz tavanda tasarım kendini daha iyi göstereceğinden dolayı pürüzsüz bir görüntü oluşacaktır. Panellerin montajı sırasında aralıklarının eşit olması çok önemlidir. Doğru ölçüler ile uygulama yapıldığında daha estetik ve doğal bir görüntü elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir