Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan Markalar

3 Tem

Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Markalar Özellikle 2022 yılında kozmetik markaları hakkında çok fazla merak var. Biz de sizler için bu listeyi hazırladık.

Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Markaların Listesi

Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar Temizlik ürünleri, kişisel bakım, biyolojik araştırmalar ve ilaç sektörü başta olmak üzere kozmetik sektörü gibi birçok alanda hayvan deneyleri yapmaktadır. Birçok markalı ürünün insan sağlığına zararlarını belirlemek için yapılan deneyler, hayvanların bu kimyasallara maruz kalarak ciddi zararlar görmesine neden olmaktadır. Colgate hayvanlar üzerinde deney yapan markalar arasındadır. Şirket kurulduktan sonra 1873 yılında faaliyetlerine başlayan şirket, kavanozlarda satılan diş macunlarını aromatik olarak piyasaya sürmüştür. Şirket 1908 yılından bu yana tüplerde diş macunu satmaktadır. 1911 yılında diş macunu ve diş fırçalarını ücretsiz dağıtarak çocukları ağızlarını temizlemeye teşvik etmiştir. Clear, 1981 yılında Unilever şirketi tarafından kepek önleyici ürün olarak üretilmeye başlanmıştır. Şampuan Hindistan’da Pure Derm, Yunanistan’da Ultrex ve Portekiz’de Linic isimleriyle bilinmektedir. Clear markasının reklamlarında dünya çapında birçok oyuncu, müzisyen ve sporcu oynamıştır. Kepek sorunu yaşayan birçok kişi tarafından tercih edilen Clear, hayvanlar üzerinde deney yapan markalar arasındadır. Hava spreyi olarak kullanılan ürün Procter & Gamble şirketine ait markalardan biridir. İlk olarak 1996 yılında ortaya çıkan marka, Fabric ve breeze kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Fabric tekstil, breeze ise esinti anlamına gelmektedir. Dünya genelinde 50’den fazla ülkede satışı yapılan markanın içeriğinde banyo, oda ve araba için sprey ve mum gibi ürünler yer almaktadır. Şirket, markanın insan sağlığına olan etkilerini test etmek için hayvanlar üzerinde deneyler yapmaktadır. Avrupa’da cilt bakım pazarının en büyük markalarından biri olan Vichy, vücut bakımı, cilt bakımı, makyaj ve yaşlanma karşıtı ürünleri bünyesinde barındırmaktadır. 1931 yılında Georges Guerin tarafından kurulan marka, 1955 yılında L’Oeral grubu tarafından satılmaya başlanmıştır. En büyük kozmetik markalarından biri olan Vichy, Secret de VICHY olarak da bilinmektedir. Markanın sloganı ”Sağlık güzeldir”dir. Dünya genelinde birçok kişinin tercih ettiği ürün, hayvanlar üzerinde test yapan markalar arasındadır. Braun, ürünlerinin insan sağlığına olumsuz bir etkisi olup olmadığını test etmek için hayvan testleri yapan markalardan biridir. Merkezi Almanya’da bulunan şirketin eski adı Braun AG’dir. 1984 ile 2005 yılları arasında Gillete’nin bir parçası olan marka, 2005 yılı itibarıyla Procter & Gamble’ın bir parçası olmuştur. Marka, ağız ve tıraş bakım ürünleri, güzellik bakım aletleri, ütüler ve kol saatleri gibi ürünler satmaktadır.

Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Markaları Nasıl Anlarsınız?

Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Markalar Nasıl Belirlenir? Birçok marka, ürünlerinin etkilerini görmek için hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapar. Bu deneyler hayvanların acı çekmesine neden olabilir ve bu deneyler sonucunda birçok hayvan hayatını kaybedebilir. Hayvanlar üzerinde test yapan şirketlere ek olarak, bazı markalar hayvan testi yapmaz. Bu markaların kendilerini kanıtlamak için vejetaryen sertifikasına sahip olmaları gerekir. Bir markanın hayvanlar üzerinde test yapıp yapmadığını anlamanın en güvenilir yolu, ambalajında ​​”hayvanlar üzerinde test edilmemiştir” ifadesinin olup olmadığını kontrol etmektir.

Hayvanlar Üzerinde Test Yapan Kozmetik Markalarının Listesi

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan Kozmetik Markaları Kozmetik sektörü de hayvanların test amaçlı kullanıldığı sektörlerden biridir. Şampuan, bulaşık deterjanı, ağartıcı gibi birçok ürün hayvan testlerine tabi tutulmaktadır. Ayrıca cilt bakımı ve cilt güzelliği için kullanılan birçok kozmetik markası da ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmektedir. Hayvan haklarını korumak için yapılan çalışmalarla birlikte hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin sayısı da oldukça azalmıştır. Yapılan çalışmalar hayvan deneylerinin hayvanlara ciddi zararlar verdiğini göstermektedir. Bu deneyler sonucunda çoğu hayvan hayatını kaybetmektedir. Hayvan deneyi yapan marka sayısı azalsa da bazı markalar bu deneyi yapmaya devam etmektedir. Bu markalardan bazıları şunlardır; Axe, Avon, Air Wick, Biotherm, Cacharel, Braun, Calgon, Carefree, Clear, Comfort, Dolce & Gabbana, Donna Karan, Durex, Estee Lauder, Febreze, Gillette, Giorgio Armani, Glade, Head & Shoulders, Hugo Boss, Helena Rubinstein, Kerastase, Johnson & Johnson, Lacoste, L’Occitane, Lancome, Listerine, MAC, Lux, Max Factor, Maybelline, Clean, Neutrogena, Olay, Old Spice, Pampers, Organix, Pantene, Purex, Procter & Gamble, Ralph Lauren, Schwarzkopf, Reckitt Benckiser, Signal, Tommy Hilfiger, Vazelin, Vicks, Vichy, Yves Rocher, Victoria’s Secret,

L’oreal Hayvanlar Üzerinde Test Yapıyor mu?

Günümüzde birçok marka, ürünlerinin insan sağlığına olumsuz etkileri olup olmadığını kontrol etmek için hayvanlar üzerinde deneyler yapıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde satılan L’Oreal markalı ürünleri kullanan birçok kişi, bu markanın hayvan deneyleri yapan markalar arasında olup olmadığını merak ediyor. L’Oreal markasının hayvan deneyleri yaptığı söylenmesine rağmen, L’Oreal Groups tarafından yapılan açıklamada, hayvanların refahının önemli olması nedeniyle hayvan deneyleri yapılmadığı belirtiliyor. Bu açıklama hayvan severler tarafından memnuniyetle karşılansa da, ürün ambalajında ​​”hayvanlar üzerinde test edilmemiştir” ibaresinin yer alıp almadığına dikkat etmek gerekiyor.

Garnier Ürünleri Hayvanlar Üzerinde Test Ediliyor mu?

Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar Bunların arasında en çok merak edilen markalardan biri Garnier. Garnier markası, ürünlerinin zarar vermeden test edildiğini ve ürünlerinin hayvan deneyleri olmadan test edildiğini belirtiyor. Marka, 1989’dan beri hayvan deneyleri olmayan bir dünyaya kendini adamıştır.

Herbaderm Hayvanlar Üzerinde Test Ediliyor Mu?

Kozmetik sektöründe faaliyet gösteren bazı markalar hayvanlar üzerinde deneyler yaparken, bazı markalar ise hayvan kullanmadan farklı yöntemlerle deneyler gerçekleştiriyor. Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar her geçen gün azalırken, hayvan deneyi yapmayan markalara ise vejetaryen sertifikası veriliyor. Herbaderm ise organik bitkisel ürünler ve doğal olarak hazırlanmış cilt bakım ürünleri serisinden oluşuyor. Bünyesinde sayısız doğal ürün bulunduran marka, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediğini belirtiyor. Doğanın saflığından ilham alan Herbaderm markasının ürünlerinin çoğu vegan ürünlerdir. Markanın bu yönelimi hayvan severler tarafından daha fazla ilgi görmektedir.

Nivea Hayvanlar Üzerinde Test Yapıyor mu?

Nivea, dünyanın en çok tercih edilen kozmetik markalarından biri. Markanın daha sık gündemde olması ve büyük ilgi görmesi, bu markanın hayvanlar üzerinde test yapıp yapmadığı sorularının sorulmasına neden oluyor. Hayvanlar üzerinde test yapan ve yapmayan markalar listeleniyor ve Nivea’nın bu listelerden hangisinde olduğu merak konusu.
Hayvanlar üzerinde deney yapan markalar Listede yer almayan Nivea, resmi internet sitesi “https://www.nivea.com.tr” üzerinden yaptığı açıklamada bu durumu açıkladı. Nivea’nın yaptığı açıklamada, aksi yasa tarafından zorunlu kılınmadığı sürece kozmetik ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediği belirtiliyor. Yapılan açıklamayla birlikte çoğu kişinin merak ettiği soruya da cevap verilmiş oldu. Bu yazımızda, son zamanlarda merak konusu olan “hayvanlar üzerinde test yapan markalar” hakkında detaylı ve doğru bilgiler içeren yazımızı hazırladık. Merak edenler için konuyla ilgili bir de video bırakıyorum aşağıya. İlginizi Çekebilir: Vegan Markalar