Bulgaristan Asgari Ücret Ne kadar? (2023) Güncel Veriler

1 Tem

Bulgaristan Asgari Ücret 2023 yılında 780 Leva (8.543 TL – 398,68 Euro – 437,75 Dolar) oldu. Asgari ücret de 2023 yılının ikinci yarısında artacak.

Bulgaristan’da 2023 Asgari Ücret Ne Kadar?

Bulgaristan asgari ücreti Veriler Eurostat’a göre paylaşılmaktadır. AB istatistik ofisine göre Bulgaristan’daki asgari ücret şu anda en güncel haliyle 780 levadır. Bulgaristan’da asgari ücretle geçinmek oldukça mümkündür. Ancak asgari ücretle çalışan nüfus da oldukça azdır. Bulgaristan’da asgari ücretle çalışan kişi sayısı çalışan nüfusun yüzde 14’ünü oluşturmaktadır. Bu da çok küçük bir azınlığın asgari ücretle çalıştığını göstermektedir. Bu bağlamda asgari ücretle çalışanlara verilen değer ve iş de düzenli olarak sağlanmaktadır. Asgari ücretle çalışanların maaşı her yılın ilk ve ikinci yarısında kademeli olarak artırılmaktadır.
Bulgaristan Asgari Ücret 2023 2010 yılında 780 Leva olarak açıklandı. TL olarak 8.543 TL’ye denk gelen bu miktar, Bulgaristan asgari ücretinin Türkiye’deki ortalama asgari ücrete yakın olduğunu gösteriyor. 2023’ün son çeyreğinde tekrar artırılması beklenen Bulgaristan asgari ücreti hakkındaki yazımızı sizler için güncelleyeceğiz. Ülkede asgari ücretle neler yapılabileceğine bir bakalım. Bulgaristan Asgari Ücreti

Bulgaristan’da 2022 Asgari Ücret Ne Kadardı?

Bulgaristan asgari ücreti 2022 Yılda 780 leva olarak ödeniyor. 2021 yılının son çeyreği ve 2022 yılının ilk yarısı için asgari ücret ödemesi bu şekilde belirtildi. Temmuz 2022’de asgari ücrette ufak bir artış oldu. Artışlar henüz maaşlara yansımadı. Temmuz 2022’den itibaren yeni asgari ücret maaşları asgari ücretlilerin hesaplarına yatırılacak. Brüt 780 leva asgari ücret maaşı vardı; net 650 leva. Bu rakamlardan maaş 780 leva’ya çıkarıldı.

Bulgaristan’da 2021’de Asgari Ücret Ne Kadardı?

Bulgaristan asgari ücreti 2021 Yılın ilk yarısında istatistiki verilerde 122.7 Euro olarak paylaşıldı. İkinci yarıda asgari ücrette yüksek bir artış yaşandı. Asgari ücret 332 Euro olarak işlem gördü. Bulgar para birimi leva üzerinden değerlendirirsek; 332 Euro 665 levaya denk geliyor. 2021 yılında Bulgar halkı için asgari ücret 665 levaya denk geliyordu. 2021 yılı için TL ile Bulgar levası arasındaki kur farkını hesapladığımızda; o yıl için asgari ücretin 6.150 TL olacağını görebiliyoruz.

Bulgaristan’da asgari ücret Leva cinsinden ne kadar?

Bulgaristan Asgari Ücreti Kaç Leva Bulgaristan asgari ücreti 780 levadır. Bu miktar net ücret olarak ödenir. Devlet vergileri düşüldükten hemen sonra asgari ücret çalışanlara net olarak ödenir.

Bulgaristan’da Asgari Ücret Kaç Euro?

Bulgaristan asgari ücreti Şu anda 398.68 Euro olarak ödeniyor. Ancak yeni düzenlemeyle asgari ücret 2022’nin son yarısında 332 Euro’dan 388 Euro’ya çıkarıldı. Temmuz ayından itibaren asgari ücret Euro cinsinden 420 Euro olarak verilecek. Yüzde 17 olarak açıklanan artışlar asgari ücrete yansıtılacak.

Bulgaristan’da Ortalama Maaşlar Ne Kadardır?

Bulgaristan’daki maaşlar Euro kuru ile değerlendirildiğinde aralık oldukça geniştir. Maaş konusunda da bir meslek ile diğeri arasında uçurum bulunmaktadır. Ülkede en yüksek maaşları dişçiler, avukatlar ve doktorlar almaktadır. Bunlar ortalama 1400 Euro olarak değerlendirilebilir. En düşük maaşı ise 398.68 Euro ile asgari ücret takip etmektedir. En yüksek ve en düşük maaşlar arasındaki skalayı incelediğimizde Bulgaristan’da ortalama maaş 780 Euro’dur. Nüfusun büyük bir kısmı ortalama maaşla çalışmaktadır. Öğretmen, polis, hemşire, tesisatçı, mühendis, sekreter ve inşaat işçisi gibi meslekler ortalama maaşla çalışmaktadır. Mesleğe göre artan veya azalan ancak ortalama maaş civarında seyreden 780 Euro’ya dayalı bir maaş skalası bulunmaktadır. Asgari ücretle çalışanlar garson, market çalışanı, hizmet sektöründe çalışan ve gıda sektöründe çalışan olarak belirlenmiştir. Yaşam koşullarına uygun maaşlar yaşam koşullarını karşılayabilmektedir. Özellikle asgari ücretten başlayıp ortalama maaş sınırına kadar olan aralıkta yer alan çalışan kesim nüfusun yarısını oluşturmaktadır.

Bulgaristan’da Asgari Ücretle Yaşamak

Bulgaristan’da Asgari Ücretle Yaşamak
Bulgaristan’da asgari ücret Kolay geçimini sağlıyor gibi görünüyor. Özellikle yıllık düzenlemeler ve artışlar uygun kriterlerle yapılıyor. Çünkü asgari ücrette artış yaşanırken buna bağlı olarak mal veya hizmet fiyatlarında da artış yaşanıyor. Enflasyondan kaynaklanan artış, asgari ücretin bunu karşılayabilecek düzeyde hazırlanmasını sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında asgari ücretle hem mal hem de hizmet kalitesi açısından geçimini sağlamak mümkün. Bir kişinin 4 kişilik bir aileyi geçindirmek için asgari ücretle çalışması mümkün. İki asgari ücretli çalışanın olduğu bir ailede hem geçimini sağlamak hem de birikim yapmak mümkün görünüyor. Bu açıdan bakıldığında asgari ücretli çalışan sayısının artmasıyla yaşam kalitesinin artması da mümkün. Ancak temel olarak değerlendirdiğimizde Bulgaristan’ın asgari ücretle geçimini sağlayabilmesi normal standartlar içinde. Ev kirası, elektrik, su ve doğalgaz faturaları gibi hizmetleri karşılamak kolay. Ayrıca Bulgaristan’da asgari ücretle çalışan bir kişi için gıda ve temel ihtiyaç maddelerinin yanı sıra eğlence ve tatil gibi seçenekleri de göz önünde bulundurmak hayal değil. Bu yazımızda sizlere şunu anlatacağız Bulgaristan Asgari Ücret 2023’te ne kadar? Bulgaristan’da hayat nasıl gibi bilgileri aktarmaya çalıştık. Siz de yorumlarınızda bilgilerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Konuyla ilgili bir videoyu da aşağıya bırakıyorum. İlginizi Çekecek Benzer Konular: Ukrayna Asgari Ücret – Almanya Asgari Ücret – Amerika Asgari Ücret – İngiltere Asgari Ücret – Rusya Asgari Ücret – Azerbaycan Asgari Ücret – Hollanda Asgari Ücret