BDDK’ya erişim engelleme yetkisi

BDDK’ya erişim engelleme yetkisi

Ekonomi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), izinsiz finansal kiralama, faktoring ve finansman faaliyetlerinde bulunanlar bu faaliyet internet üzerinden olursa erişim engelleme kararı verebilecek. Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, tasarruf finans şirketlerine ilişkin yasa teklifiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) erişim engelleme yetkisi geleceğini yazdı.

Toker, “Faizsiz finansman yasası” başlığıyla yayımlanan yazısında TBMM Genel Kurul gündeminde olan faizsiz konut ve taşıt edindiren tasarruf finans şirketlerine ilişkin yasa teklifini değerlendirdi.

Toker yazısında şu detaylara yer verdi:

“Komisyonun CHP’li üyeleri, teklifin tümüne ilişkin bir muhalefet şerhi hazırladı. Yargıya ait olan erişim engeli yetkisinin BDDK’ya verilmesine ilişkin iki maddeye karşı çıktı. CHP’nin muhalefet şerhi raporunda; içerik ve yer sağlayıcısı yurt içinde olan internet sitesinden işlenen ve Bankacılık Kanunu’nda yaptırımı düzenlenen ‘izinsiz faaliyetler’ ile ilgili ‘erişim engelleme’ kararının mahkemelerin elinden alındığı vurgulanıyor.

Raporda BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in komisyondaki açıklaması yer aldı. Akben’e atfen ‘gerçekte olmayan ‘Eurobank’ örneğinde olduğu gibi savcılığın geç kaldığı gerekçesiyle mağduriyetin büyüdüğü’ bilgisine yer verildi. CHP buna karşılık raporda şu değerlendirmeyi yapıyor:

‘Yaşanan bu olumsuzluklara karşın, sistemdeki aksaklığı çözmek ve örneğin yasa yoluyla yargının karar verme süresini hızlandırmak, 24 ya da 48 saat içinde karar verebilmesine dair bir sınırlama getirmek yerine BDDK’nın, erişim engellemedeki hız uğruna yargının yetkisine yasayla müdahale etmeye kalkışması sorunludur. Yargı, yurtiçi kaynaklı içerik/yer sağlayıcısı internet sitesinin erişiminin engellenmesindeki yetkisini mevcut Kanundaki gibi devam ettirmelidir.’

Kapsam genişleyecek, ‘faizsiz’ sistemi BDDK denetleyecek

 

BDDK’dan ‘müşteri bilgi sırrı’ taslağı

 

Kaynak: indeksleme.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir