Bankacılar mevduatları bozduruyor

Bankacılar mevduatları bozduruyor

Ekonomi

Almanya’daki bankalar, müşterilerini tasarruftan yatırıma yönlendirmek için çeşitli yollar deniyor. Avrupa Merkez Bankası’nın bankalara uyguladığı mevduat faizi yüzde eksi 0,5 (AFP). Almanya’nın en büyük bankaları para yatıran kişilerden ücret istemeye başladı. Müşterilerini paralarını geri alma ve Avrupa’daki başka bankalara gönderme yönünde de teşvik eden firmalar, buna yardımcı olmak için bazı platformlar bile kurdu. Bankacılar müşterilerine parayı mevduatta değil de çeşitli tasarruf araçlarına yönlendirerek daha karlı çıkacaklarını söylüyor.

Avrupa’da faiz oranları yıllardır negatif. Bu politika 2014’te ilk kez uygulanmaya başladığı zaman Avrupa’daki bankalar tepki görme korkusuyla müşterilere bunu yansıtmamaya çalışmıştı.
Bazı kuruluşlar şikayette bulunma ihtimali daha düşük kurumsal mevduat sahiplerine bu ücreti yansıtırken bazı kuruluşlar daha yüksek ücretler uygulayarak faizin getirdiği maliyeti başka kalemlere aktarmaya çalışmıştı.

Ancak Wall Street Journal’ın haberine göre pandemiyle koşulların değişmesi bankaların bu durumu gözden geçirmesine neden oldu. Zira evde kalan kişiler yüzünden tasarruf oranları fırladı. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) devasa yardım paketleri bankaları fazla mevduata boğdu.

Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank ve Commerzbank, buna önlem olarak geçen yıldan bu yana 100 bin euro (yaklaşık 875 bin TL) ve daha fazla miktarda parayı bankalarında tutmak isteyen müşterilerinden yıllık yüzde 0,5 oranında ödeme yapmasını istemeye başladı.

Bankaların açıklanan 2020 yılı bilançoları

 

Ödeme devi bankacılığa başlıyor

 

Kaynak: kurgusalblog.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir