Badminton Nasıl Oynanır

Spor

Badminton, 16. yüzyıldan beri var olan bir spordur. Tenis oyunu ile oldukça benzer özellikler taşır. Spor, Çin ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde çok popüler ve bu ülkeler dünyanın en iyi oyuncularından bazılarına öncülük etmektedir.

Badmintonun amacı, raketle file üzerinden vurmak ve belirlenmiş saha alanlarına inmesini sağlamaktır. Rakibiniz raketle geri dönmeyi başarırsa bir koşu gerçekleşir. Bu koşuyu kazanırsanız, yani rakibinizi raketle dışarı veya fileye vurmaya zorlarsanız, bir puan kazanırsınız. Çoğu maçın 3 setin en iyisi olduğu bir seti kazanmak için 21 puan kazanmanız gerekir. Her iki serviste de puan kazanılabilir.

Tekler ve çiftler olmak üzere iki tür badminton vardır (karma çiftler de oynamak mümkündür). Her oyuncunun telli bir raket (tenis raketine benzer, ancak kafası daha küçük) ve bir raketle kullanmasına izin verilir. Raketle, altta yarım yuvarlak top ve üstünü çevreleyen tüy benzeri bir malzemeden oluşur. Sadece raketle gerçekten alttan vurabilirsiniz ve yerçekimi devreye girdiğinde top her zaman aşağı bakacak şekilde geri döner. Rakete yere çarpmadan veya fileyi aşmadan önce sadece bir kez vurabilirsiniz. Badminton raketinizi bir tenis çantası ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Badminton Saha Özellikleri

Tenis benzeri bir alana sahip olan badminton sahası 6,1 m genişliğinde ve 13,4 m uzunluğundadır. Dikdörtgen kortun ortasında 1.55m uzunluğunda bir ağ vardır. Kortun her iki yanından geçen iki hat vardır. İç hatlar tekler maçı için parametre olarak kullanılırken dış hat çiftler maçı için kullanılır.

Raketle file üzerinden başarılı bir şekilde vurduğunuzda ve rakibiniz vurmadan önce sahasına indirdiğinizde bir puan kazanılır. Rakibiniz raketle fileye veya parametrelerin dışına vurduğunda da bir puan kazanılabilir.

Bir oyunu kazanmak için rakibinizden önce 21 puana ulaşmalısınız. Bunu yaparsanız o seti kazanmış olacaksınız. Skorlar 20-20’de berabereyse, o zaman hangi oyuncunun iki net puan almayı başardığına bağlı olarak sonuç belirlenir. Eğer puanlar 29-29’da berabere kalırsa, bir sonraki sayı setin galibini belirleyecek set olur. Oynanan 3 setten 2’sini kazanılması halinde maç galibiyetle sonuçlanır. Tenis benzeri, oldukça eğlenceli olan bu spor çocuklar için de uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir