Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır, (2022) Fiyatı Nedir?

5 Tem

Atatürk çiçeği Kış bitkisidir ve Atatürk’ün en sevdiği çiçektir. Asıl adı Poinsettia olan Atatürk çiçeği nemli toprakta yetiştirilmelidir.

Atatürk’ün En Sevdiği Çiçek

PonsetyaAtatürk’ün en sevdiği çiçeklerden biridir. Bu nedenle ülkemizde Atatürk çiçeği Adını almıştır. Poinsettia çiçeği, anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan euphorbiaceae familyasına ait bir çiçek türüdür. Genellikle kırmızı, pembe ve beyaz çanak yaprakları ve koyu yeşil sivri yaprakları vardır. Bu makalede, Poinsettia’nın BakımıOrtalama fiyatlar ve diğer özellikler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir yılbaşı çiçeğine nasıl bakılır
Bir yılbaşı çiçeğine nasıl bakılırKış bitkisi olan Poinsettia veya yurtdışında bilindiği adıyla Noel Çiçeği nemli toprakta yetiştirilmelidir. Saksı havaya kaldırıldığında hafif hissediliyorsa veya toprak hafifçe dokunulduğunda kuru hissediliyorsa, çiçeğin sulanması gerekir. Çok fazla suyu sevmediği için yazın haftada iki kez, kışın ise haftada bir kez sulamak yeterlidir. Poinsettia’nın serbestçe su alabileceği ve çok fazla suda bırakılmayacağı bir saksıda yetiştirilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde çiçekler çürüyebilir. Bu çiçek için turba bakımından zengin topraklar tercih edilmelidir. Çok fazla güneş ışığına, sıcağa ve soğuğa maruz bırakılmamalıdır. Çok fazla güneş ışığına maruz kalırsa, yaprakların rengi solabilir ve çok fazla soğukta bırakılırsa bitki donabilir. Bu bitkiyi yetiştirmek için ideal sıcaklık 17-18 derecedir. Poinsettia’nızı gübrelemek istiyorsanız, bunu yeni yapraklar çıktığını gördüğünüzde yapabilirsiniz.

Atatürk Çiçeği Nasıl Üretilir?

Poinsettia Nasıl Yayılır
Atatürk çiçeği İki şekilde çoğaltılabilir. Bunlardan ilki budama yöntemidir. Çiçeğiniz çok fazla büyüdüyse etrafa yayılmasını önlemek için dallarını budayabilirsiniz. Bu budama işleminden kalan dalların Mayıs ayı civarında turba bakımından zengin bir toprağa dikilmesi önerilir. Bu toprağı sürekli nemli tutmak çoğaltma sürecine yardımcı olacaktır.
İkinci yöntem ise bitkiyi kendi köklerinden çoğaltmaktır. Çiçeğinizin köklerini zarar vermeden ayırır ve başka bir saksıya dikerseniz çiçeğinizi çoğaltabilirsiniz.

Atatürk Çiçeği Nasıl Kırmızıya Döner?

Atatürk çiçeği Genellikle yurtdışında Noel’de tercih edilen bir çiçek olduğundan yapraklarının kırmızıya dönmesi istenir. Bu işlem bitkinin sağlığını koruyarak bir süre ışıktan uzak tutulmasıyla yapılır. Işığın azalması bitkiye yeşil rengini veren pigment olan klorofilin üretimini engeller. Bu işlem aynı zamanda yaprakların türüne göre kırmızı, beyaz veya pembeye dönmesini sağlar.

Atatürk Çiçeği Nelerden Hoşlanır?

Poinsettia nemli ve turba toprağı sever. Kış bitkisi olduğundan fazla ışık, ısı ve suyu sevmez.

Atatürk Çiçeği Özellikleri

Atatürk çiçeği Genellikle 60 cm ile 5 m arasında büyürler. Koyu yeşil yaprakları büyük, uzun ve sivridir. Türlerine bağlı olarak görsel görünümlerinin temelini oluşturan beyaz, kırmızı veya pembe çanak yapraklar aslında çiçeğin kendisi değildir. Bu bitkinin gerçek çiçekleri sarı ve oldukça gösterişlidir.

Atatürk Çiçeği Yaprakları Sararıyor ve Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

Atatürk çiçeğinin yapraklarının sararması ve dökülmesi Genellikle çok fazla sıcağa maruz kaldığını gösterir. Bu durumu düzeltmek için çok fazla güneşten uzak, serin bir ortamda tutulmalıdır. Ancak bu serin ortamın sıcaklığı 10 derecenin altında olmamalıdır. Kış bitkisi olmasına rağmen çok fazla soğuk bu bitkiyi dondurur ve çok fazla sıcak solmasına neden olur.

Atatürk Çiçeği Fiyatı 2022

Atatürk çiçeği fiyatı
Atatürk çiçeği fiyatları İnternette 36 TL ile 169 TL arasında değişmektedir. Tohumları ise 20 TL ile 30 TL arasında fiyatlara sahiptir. Birçok internet sitesinde ve tohum dükkanında yetişen çiçek, özellikle ülkemizde Atatürk’ün çok sevmesi nedeniyle oldukça ilgi görmektedir. Birçok kişinin tohumlarını alıp çoğalttığı Atatürk çiçeğinin bakımı ise çok da zor değildir. Bu yazımızda sizlere Atatürk çiçeği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Çiçek hakkında verdiğimiz fiyatlar Haziran 2022 için güncel bilgilerdir. Önümüzdeki günlerde fiyat değişikliği olması durumunda konu sitemizde güncellenecektir.

A101 Atatürk Çiçek Fiyatı?

Birçok kişi bu çiçeğe hem özelliklerinden dolayı hem de Atatürk’ün onu sevmesinden dolayı önem veriyor. Bunu anlayan A101, zaman zaman çiçeği satışa çıkarıyor. Atatürk Çiçeği’nin fiyatı A101’de 14.95 TL. Bu yazımızda sizlere Atatürk Çiçeği’nin bakımı, fiyatı ve özellikleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. İsteyenler için Atatürk çiçeği bakımı İçeriğini içeren videoyu paylaşıyoruz. Gereklievraklar.net size en merak ettiğiniz şeyleri anlatır.