Astsubay Maaşları Nedir? 2022 Astsubay Maaşı Ne Kadar?

4 Tem

Astsubay maaşlarıözellikle gelecekte bu mesleği seçmeyi düşünen kişiler bunu çok merak ediyor. Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde astsubay olarak görev yapılabilecek farklı pozisyonlar bulunmaktadır. Buna göre alınan maaşlar da farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden, Bir astsubayın maaşı ne kadardır? Astsubay maaşlarını etkileyen faktörler nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve astsubay maaşları hakkında diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Astsubay Maaşları 2022

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubay maaşlarıOrtalama olarak 9.000 TL ile 12.000 TL arasında değişmektedir. Ancak bazı astsubaylar belirtilen aralığın dışında da maaş alabilmektedir. En düşük astsubay maaşı şu an 7.500 TL iken en yüksek astsubay maaşı 14.000 TL civarındadır. Dolayısıyla maaşlar arasında ciddi farklar olduğu unutulmamalıdır. Astsubay maaşları arasındaki farkın en önemli nedeni olarak hizmet yılı gösterilebilir. Diğer mesleklerde olduğu gibi hizmet yılı arttıkça maaşlar da artmaktadır. Ayrıca farklı faktörlerin olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin; terör açısından risk taşıyan illerde görev yapan astsubaylara maaşlarına ek olarak terör tazminatı verilmektedir. İlgili tazminat bazı illerde 1.500 TL’ye kadar çıkmaktadır. Dolayısıyla terör tazminatı ile birlikte alınan maaşlar da ciddi oranda artabilmektedir.

Yedek Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Yedek astsubay maaşlarıyaklaşık olarak 7.500 TL ile 8.500 TL arasındadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde geçici görev yapan yedek astsubayların en düşük astsubay maaşını aldığını söylemek yanlış olmaz. Eğitimlerini tamamladıktan hemen sonra askere giden ön lisans mezunları yedek subay olduklarında genellikle belirtilen aralıkta maaş alırlar. Yedek astsubaylık, gönüllülük esasına dayanan bir meslektir. 2 yıllık ön lisans programından mezun olan adaylar, askerlik hizmetlerini yerine getirmeden önce bağlı bulundukları askeri birliğe giderek bu yönde tercih yapabilirler. Askerliğini yedek astsubay olarak yapmak istediğini ifade edenlerin sadece bir kısmı askeri birliğe kabul edilir. Yani yedek astsubay olmak isteyen herkesin bu göreve kabul edilmediği görülmektedir. TSK, seçimin nasıl yapıldığını açıklamamaktadır.

Jandarma Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Jandarma Astsubay Maaşlarıortalama 9.000 TL. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan jandarma astsubaylar görev bölgelerinde huzuru sağlamak için faaliyet göstermektedir. Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlı olması nedeniyle jandarma astsubaylar İçişleri Bakanlığı aracılığıyla maaş almaktadır. Bu yönüyle diğer astsubaylardan ayrılmaktadırlar. Çünkü diğer astsubaylar Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı komutanlıklar bünyesinde görev yapmaktadırlar. Jandarma astsubay maaşları çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Burada hizmet yılı da oldukça önemlidir. Ancak bunun dışında görev yeri ve görev pozisyonu da önemlidir. Bunların dışında medeni durum, çocuk sayısı, eğitim düzeyi gibi etkenler de jandarma astsubay maaşları üzerinde son derece etkilidir.

Kadın Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Kadın astsubay maaşlarıortalama 9.000 TL. Kadın astsubayların maaş, özlük hakları gibi alanlarda farklı uygulamalara tabi tutulduğu bir durum söz konusu değildir. Astsubay maaşları belirlenirken cinsiyet değişkeni dikkate alınmamaktadır. Bu nedenle kadın astsubay maaşlarının genel olarak normal astsubay maaşları seviyesinde olduğu söylenebilir. Kadın astsubayların bu noktadaki en önemli farkı mesleğe kabul şartlarıyla ilgilidir. Bilindiği üzere astsubay olabilmek için adayların belirli boy ve kiloda olması gerekmektedir. Bu şartlar kadın ve erkekler için ayrı ayrı belirlenmektedir. Ayrıca kadınlar fiziki yeterlilik sınavında sadece kendi aralarında değerlendirilmektedir.

Deniz Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Deniz astsubay maaşları7.500 TL ile 14.000 TL arasında değişmektedir. Bu noktada görev yeri, görev yapılan pozisyon, hizmet yılı ve rütbenin etkili olduğu söylenebilir. Bunların yanı sıra medeni durum, çocuk sayısı ve benzeri faktörler de maaşları etkilemektedir. Adından da anlaşılacağı üzere deniz astsubayı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlıdır. Bu komutanlığın genelde denizde görev yaptığı bilinse de karada görev yapan birlikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle deniz astsubayları bir gemi ile uluslararası görevde olabileceği gibi ülke içinde görevde de olabilir. Tüm bunlar alınan maaşları etkilemektedir.

Hava Astsubayı Maaşları Ne Kadar?

Hava Astsubayı maaşları ortalama 10.000 TL’dir. Ancak burada alınan maaşlar farklı etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bu rakamdan daha düşük veya daha yüksek maaş alan Astsubaylar olabileceğini unutmamak gerekir. Hava Astsubayları tahmin edebileceğiniz gibi Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yaparlar. Görev aldıkları pozisyonlar da buna bağlı olarak büyük farklılıklar gösterebilir. Söz konusu durum maaşların önemli ölçüde farklılık gösterdiği anlamına gelir.

Bando Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Bando Astsubay maaşları ortalama 9.500 TL ile 10.500 TL arasındadır. Bando Astsubayların rütbeleri ve hizmet yılları maaşları etkileyen en önemli faktörlerdir. Ayrıca bando astsubayları ordudaki belki de en rahat pozisyonlardır. Bando astsubaylarının diğer meslektaşları gibi riskli ve zor görevler üstlendiğini söylemek doğru olmaz.

Aktif Görevdeki Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Aktif görevdeki astsubayların maaşlarıOrtalama 10.000 TL. Maaşlar görev yeri, hizmet yılı, rütbe, medeni durum ve benzeri etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama maaşın bu seviyede olduğu söylenebilir. Muvazzaf astsubaylar görev yerlerine ek olarak terör tazminatı da alabilirler. Terör tazminatı için görev yapılan il oldukça önemlidir. Riskli bir ilde görev yapılması durumunda alınacak tazminat tutarı 1.500 TL’yi bile aşabilir. Muvazzaf astsubaylar hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli konu ise zorunlu hizmetleridir. Bu askerler en az 15 yıl orduda görev yapmak zorundadır. Zorunlu hizmetlerini tamamlamadan ordudan ayrılırlarsa tazminat ödemek zorunda kalırlar.

Sözleşmeli Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli astsubay maaşlarıortalama 9.500 TL ile 11.000 TL arasında değişiyor. Sözleşmeli olan bu askerlerin sözleşmeleri, sözleşme sona erdiğinde, disiplinsizlik veya benzeri bir olumsuzluk olmaması koşuluyla yenileniyor. Yani sözleşmeli olmalarına rağmen astsubay olarak görevlerini yapıyorlar. Maaşları da astsubaylardan farklı değil. TSK son yıllarda sözleşmeli olarak yurtdışından astsubay alımı yapıyor.

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay maaşları Konuyla ilgili detayların ardından insanlar astsubay nasıl olunur sorusunu da merak ediyor. Bu noktada öncelikle astsubay olmak için gerekli şartları sağlamak gerekiyor. Astsubay olma şartları Bunlar şunlardır: Lise veya dengi okuldan mezun olmak Vücudunun herhangi bir yerinde dövme, yara izi veya benzeri rahatsızlıkların olmaması Düzgün diş, çene ve ağız yapısına sahip olmak Erkek adayların boyu en az 167 cm, kadın adayların boyu en az 158 cm olmak Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak Lisans mezunları 28, ön lisans mezunları 26 yaşından büyük olmamak Askerlik hizmetine engel bir sağlık sorunu olmadığını gösteren sağlık raporu sunmak Bu şartları taşıyan adaylar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan alımlara başvuruda bulunabilirler. Başvurudan sonra adaylar sözlü ve fiziki sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlarda başarılı olan adaylar için güvenlik soruşturması yapılır. Bunu da geçen adaylar mesleğe kabul edilir ve eğitim alırlar. Eğitim sürecinde adaylar astsubay maaşları almaya başlar.
Astsubay nasıl olunur Sorunun cevabı bu linkte. 🙂
Ortak bankalarımızdan kredi fırsatı yakalamak veya özel hediyelerimizden yararlanmak istiyorsanız, içeriklerimize gerçek e-posta adresinizle yorum yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanır.