Araç Kasko Nedir?

Genel Kültür

Araç Kasko Nedir?

Araç sahibi olmak pek çok kimsenin hayalleri arasında yer alır. Özellikle ulaşımın şahsileşmesi ile önemli ölçüde yaşamsal bir konfor ortaya çıkmaktadır. Lakin araç sahibi olmanın birtakım yükümlülükleri de beraberinde getirdiğini bilmek icap eder. Özellikle trafikte yalnız hareket edilmediğini, 2. ve hatta 3. şahıslara karşı da sorumlu olunduğu bilinmelidir. Tüm bunlar değerlendirildiği takdirde kanunlar tarafından devlet, trafik akışını düzende tutmak ve olası durumların ortaya çıkaracağı sonuçları güvence altına almak amacıyla hareket etmektedir. Bu noktada zorunlu trafik sigortası yürürlüğe konulmuştur. Zorunlu trafik sigortasının sadece kısmen trafikle ilgili olumsuz durumları kontrol altına aldığını ifade etmek mümkündür. Bu sebeple kasko denilen kavram daha da önemli hale gelmektedir. Araç kasko bedeli de merak edilenler arasında yer alır.

Kasko, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak birtakım detaylarla dikkat çekmektedir. Özellikle kişisel bir tercih olmasıyla ilgili olarak kavramın altı çizilir. Yani kasko yaptırmak araç sahibinin inisiyatifindedir. Bilinenin aksine kasko yaptırmak zorunlu bir gereksinim değildir. Araç kaskosu yaptıran kimseler herhangi bir kaza durumu ile ilgili olarak kasko limitlerine göre hizmet almaktadır. Bu noktada yine inisiyatif araç sahibine aittir. Kasko bir araçla ilgili olarak trafikte ortaya çıkabilecek tüm olumsuz durumlara karşı teminat sağlamaktadır. Bu açıdan oldukça önemli bir telafi hizmetidir.

Kasko teklifi al hizmeti ile kısa sürede söz konusu işlemle ilgili net bir bilgi alınabilir. Bu noktada dikkat çekici en önemli detaylar arasında kaskonun karşıladığı zararlar içinde doğal afetlerin de yer almasıdır. Herhangi bir doğal afet söz konusu olduğu takdirde araçta meydana gelecek hasar kasko ile karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra hırsızlığa uğrama durumu da kasko teminatlarından bir tanesidir. Kasko bir araçla alakalı oldukça kapsamlı bir teminat hizmeti sunmaktadır. Diğer yandan zorunlu trafik sigortası dışında ödemeler değişkenlik gösterir. Burada belirleyici unsur aracın sahip olduğu modeldir. Modelden modele aracın değeri değişeceği için ilgili tüm poliçe de değişikliğe uğrayacaktır. Bu sebeple sigorta şirketi tarafından her araç için farklı bir poliçe değerlendirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir