30 bin Mac’te zararlı yazılım tehlikesi!

30 bin Mac’te zararlı yazılım tehlikesi!

Teknoloji

Yaklaşık 30 bin sistemi sessizce etkileyen bu kötü amaçlı yazılım Red Canary, Malwarebytes ve VMWare Carbon Black araştırmacılarının ortak analizi sonucunda ortaya çıkarıldı. Red Canary’den Tony Lambert’in yaptığı açıklamaya göre Silver Sparrow, 17 Şubat tarihinden itibaren 153 ülkede tam 29 bin 139 macOS işletim sistemi kullanan bilgisayara entegre olmuş durumda.

Kötü amaçlı yazılımın nasıl yayıldığı ve kullanıcılara nasıl bulaştığına dair bilgiler eksikliğini korusa da Silver Sparrow’un kötü amaçlı reklamlar, korsan uygulamalar ve sahte Flash güncelleyiciler içinde gizlendiği gibi iddialar mevcut. Asıl problem ise, bu yazılımın hangi amaca hizmet ettiği araştırmacılar tarafından henüz anlaşılamadı. Zira yapılan incelemelerde yazılımın herhangi bir hasar vermek için kullanıldığı tespit edilemedi.

iPhone destekli Covid-19 testi piyasaya çıkmayı bekliyor

Sonuçları kontrol etmek için iPhone’u kullanan ve evde yapılabilen Covid-19 testi, FDA’nın halka açık satış için testi onaylamasıyla Kroger’dan satın alınabilecek.

Ek olarak kötü amaçlı yazılım, Apple’ın en son M1 mimarisinde çalışan macOS sistemlerine ne kadar etki edeceği de merak ediliyor. M1 mimarilerinde çalıştığı keşfedilen ikinci kötü amaçlı yazılım olan Silver Sparrow, Apple açısından tehdidin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. 

Kaynak: yazdirma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir